Описание
Павлоградський район
Країна Україна
Статус район
Входить в Дніпропетровську область
Адміністративний центр Павлоград
Офіційна мова українська
Населення (2005) 32 906 (15-е місце)
Щільність 22,69 люд./км²
Площа 1 450 км² (8-е місце)
Географія расположен в восточной части Днепропетровской области в бассейне речки Самары, впадающей в Днепр, и ее притоков Волчьи и Большой Терновки. На территории района расположен Самарский лес.
Почвы в регионе — чернозёмные, местность равнинная. В сельском хозяйстве развито земледелие и животноводство мясо-молочного направления.
Історія
Мапа району до 1991 року
Павлоградський район створено в 1923 році (у 1959 й 1991 роках територія району змінювалася). А до цього регіон мав цікаву й своєрідну історію. У XVIII-XIX ст. на території тогочасного повіту історики налічують 28 поселень. Основним заняттям для їх мешканців було землеробство, пізніше – тваринництво, а згодом і рослинництво. Друга половина XX століття характерна розробкою багатих покладів кам'яного вугілля.
Господарство
Останнім часом інтенсивно розвивається сільське господарство і промисловість. На території району споруджено 7 шахт: ім. Героїв Космосу, "Павлоградська", "Благодатна" та ін., збагачувальну фабрику. Функціонують промислове, 4 будівельних, автотранспортне та 9 підприємств, що обслуговують агропромисловий комплекс. Провідна сфера району – агропромисловий комплекс, де працюють 56 сільськогосподарських підприємств. Також тут діють 14 млинів, 19 олійниць, 4 крупорушки, 6 цехів з виробництва макаронних виробів, цех із виготовлення ковбас, 12 пекарень. За сільськогосподарським призначенням у районі налічується 113,3 тис. га сільгоспугідь, у тому числі ріллі – 86,8 тис. га, зрошуваних земель – 5,1 тис. га. Вирішується проблема газифікації. Шляховики щороку після капітального та середнього ремонту додають десятки кілометрів доріг.
Демография
Населення района складає 109 718 человек (без райцентра, 15-е місце сред районів; данні 2009 г.), всі проживають в сільских умовах.
Адміністративний устрій
Количество советов:
сільских — 13
Кількість населенних пунктів:
сіл — 37
селищ сільского типу — 2 (Мініральні Води, Новоселівске)
Всього нараховуеться 39 населенних пунктів.
Поселення
Межиріч, Богуслав, Вербки, Богданівка, Булахівка, В'язівок, Кочережки, Троїцьке, Нова Дача, Карабинівка ,Привовчанське, Малоолксандрівка
Павлоград — районний центр,є центром Западно-Донбасского вугільного бассейна. Находиться навколо міст: Тернівка та Першотравенськ.
Культура
У районі функціонують 22 школи та 19 дитячих дошкільних закладів, 10 медичних установ, 24 медпункти. У Привовчанській середній школі створено мікроботанічний сад "Магнолія".
У районі також є 45 закладів культури. З них – 15 будинків культури та клубів, 15 бібліотек, 8 народних самодіяльних колективів, 4 народних музеї. Три тисячі експонатів, які подарували музею жителі села В'язівок, розповідають про історію села кінця XVIII-XIX ст. У 1913 році збудовано у цьому селі храм Святого Миколая. З 1990 року храм – пам'ятка архітектури відкритий для віруючих. На Всеукраїнських святах, оглядах та конкурсах неодноразово представляли народну творчість Дніпропетровщини вокально-театралізований ансамбль "Козаки-запорожці" – дипломант І Всесвітнього фестивалю козацьких мистецтв у місті Києві, фольклорний ансамбль "Первоцвіт" – лауреат V Слов'янського фольклорного фестивалю "Коляда". Театральне мистецтво представляє регіональний театр ім. Б. Захави, який працює понад 25 років.